CSU Ploiesti „recidivează” si obține două victorii din două meciuri ! ABC Lynx – o victorie in a doua fază a CN”sub 13 ani” masculin !

SIGLA CSUU13 abc LYNNX PLOIESTI - siglaEchipele ploiestene U13 CSU PLOIESTI si U13 ABC LYNX PLOIESTI s-au deplasat la sfarsitul saptamanii trecute in judetul Ilfov pentru jocurile etapei a 2-a din cadrul Campionatului Național 2018 – 2019

Echipa pregatita de Vladimir Cjevic si Ionut Urzeala, C.S.U. Ploiesti „sub 13 ani” masculin a evoluat în cadrul Grupei B2, alături de echipa gazda, C.S.O. Voluntari, si A.C.S. Total Sport Bucuresti

Primul meci al grupei a fost unul echilibrat, C.S.O. Voluntari castigand cu  57 – 50  in fata lui A.C.S. Total Sport Bucuresti.

La cateva ore distanta, ploiestenii debutau si ei in cadrul acestui al doilea turneu, iar debutul a fost unul pozitiv. Universitarii au castigat lejer in fata baietilor de la C.S.O. Voluntari cu scorul de 49 – 17.

Al treilea meci al zilei a constituit de fapt si al doilea succes al baietilor pregatiti de Vladimir Cjevic, victoria lor cu A.C.S. Total Sport Bucuresti nefiind pusa nici un moment la indoiala, scor final 70 – 9.

SIGLA CSU„Felicitări tuturor jucătorilor și mulțumim tuturor părinților care au susținut echipa noastră în deplasarea de astăzi de la Voluntari!”  (facebook CSU Ploiesti Basketball)

u13 csu ploiesti - voluntari
CSU PLOIESTI „sub 13 ani” masculin își continuă parcursul bun si la Voluntari

CSU PLOIESTI BASKETBALL Under 13 : Ionita Alexio-Stefan, Movileanu Rares-Constantin, Dinu Patrick-George-Fabian, Dobrescu Rares-Andrei, Rasoga David-Ioan, Diaconesu Federico, Patraru Robert-Alexandru, Dinu Codrut-Alexander, Ionescu Luca-Ioan, Stoica Mihnea-Gabriel, Ion Octavian-Stefan, Zidaru David-Gabriel, Velcea Andrei, Popa Razvan-Alexandru, Ila Radu-Gabriel, Angelian George-Cristian, Aldea Alexandru, Eftimie Robert-Cristian, Staicu Tudor-Andrei, Pilea Cezar-Constantin; Antrenori: Vladimir Cjevic si Ionut Urzeala


Cealalta echipa care a reprezentat orasul nostru la aceasta categorie de varsta, ABC LYNX PLOIESTI a juca în cadrul Grupei B3, alături de C.S. Fly OC Constanta si B.C. Slam Alb Bucuresti (echipa gazda).

Meciurile s-au desfasurat in Sala de Sport a Colegiului Tehnic Edmond Nicolau Bucuresti, iar ploiestenii nostri au obtinut o victorie in cadrul celei de-a doua faze din cadrul CN U13 Masculin: 

U13 abc LYNNX PLOIESTI - siglaCS Fly OC ConstantaABC LYNX PLOIESTI 40 – 97
ABC LYNX PLOIESTI – BC Slam Alb Bucuresti 39 – 105
BC Slam Alb Bucuresti – CS Fly OC Constanta 117 – 28

U13 abc LYNNX PLOIESTI

FELICITARI BAIETILOR NOSTRI PENTRU EFORTUL DEPUS, SA RAMANETI INTOTDEAUNA CU ZAMBETUL PE FATASI BUCURIA BASCHETULUI INDIFERENT DE REZULTATELE OBTINUTE !
Reclame

U13M: Echipele ploiestene la ultimele pregatiri pentru faza a doua a Campionatului National

SIGLA CSUU13 abc LYNNX PLOIESTI - siglaEchipele ploiestene U13 CSU PLOIESTI si U13 ABC LYNX PLOIESTI se deplasează la Voluntari, respectiv la Bucuresti  pentru jocurile etapei a 2-a din cadrul Campionatului Național 2018 – 2019 

Sâmbătă (13 Octombrie) este programată etapa a 2-a din cadrul Campionatului Național U13 masculin – ediția 2018- 2019.

În această fază, echipa C.S.U. PLOIESTI evoluează în cadrul Grupei B2, alături de C.S.O. Voluntari, A.C.S. Total Sport Bucuresti. Cealalta echipa care va reprezenta orasul nostru la aceasta categorie de varsta, ABC LYNX PLOIESTI vor juca în cadrul Grupei B3, alături de C.S. Fly OC Constanta, B.C. Slam Alb Bucuresti.

Meciurile se vor desfășura dupa urmatorul program :

SIGLA CSU
Faza II, Grupa B2
: C.S.U. PLOIESTIC.S.O. Voluntari, A.C.S. Total Sport Bucuresti
Program C.S.U. PLOIESTI (13 Octombrie)
10:00 * A.C.S. Total Sport Bucuresti – C.S.O. Voluntari
12:30 * CSO VoluntariC.S.U. PLOIESTI
15:00 * C.S.U. PLOIESTI A.C.S. Total Sport Bucuresti
Locatie : Sala Sporturilor „Gabriela Szabo” din Voluntari

u13 csu ploiestiCSU PLOIESTI BASKETBALL Under 13 : Ionita Alexio-Stefan, Movileanu Rares-Constantin, Dinu Patrick-George-Fabian, Dobrescu Rares-Andrei, Rasoga David-Ioan, Diaconesu Federico, Patraru Robert-Alexandru, Dinu Codrut-Alexander, Ionescu Luca-Ioan, Stoica Mihnea-Gabriel, Ion Octavian-Stefan, Zidaru David-Gabriel, Velcea Andrei, Popa Razvan-Alexandru, Ila Radu-Gabriel, Angelian George-Cristian, Aldea Alexandru, Eftimie Robert-Cristian, Staicu Tudor-Andrei, Pilea Cezar-Constantin; Antrenori: Vladimir Cjevic si Ionut Urzeala


U13 abc LYNNX PLOIESTI - siglaFaza II, Grupa B3: CS Fly OC Constanta, ABC LYNX PLOIESTI, BC Slam Alb Bucuresti
Program ABC LYNX PLOIESTI (13 Octombrie)
17:30 * CS Fly OC ConstantaABC LYNX PLOIESTI
12:30 * ABC LYNX PLOIESTI – BC Slam Alb Bucuresti
15:00 * BC Slam Alb Bucuresti – CS Fly OC Constanta
Locatie : Sala de Sport a Colegiului Tehnic Edmond Nicolau Bucuresti (adresa: Bulevardul Dimitrie Pompeiu 3, Bucuresti)

U13 abc LYNNX PLOIESTI


În prima etapă, desfășurată pe 29 septembrie, la Bucuresti, C.S.U. PLOIESTI (antrenori: Vladimir Cjevic si Ionut Urzeală) au obținut doua victorii, iar ABC LYNX PLOIESTI (antrenor: Florin Cretu) au castigat un meci si au pierdut un meci la limită.


BAFTA BAIETILOR NOSTRI, SA RAMANETI INTOTDEAUNA CU ZAMBETUL PE FATA INDIFERENT DE REZULTATELE OBTINUTE !

Programul echipelor ploieștene in Faza I CN U13 – Masculin, ediția 2018 – 2019

SIGLA CSUlynxGrupe B4
C.S.U. PLOIESTI ABC LYNX PLOIESTI 
ABC LYNX PLOIESTI CN Aurel Vlaicu Bucuresti
CN Aurel Vlaicu BucurestiC.S.U. PLOIESTI

Clasament B2 J C P F PM PP P Se Califica In
1 B1
2 A2
3 B3

Sistem competitional – Principii generale (extras din REGULAMENTUL SPECIFIC AL CAMPIONATULUI NATIONAL DE JUNIORI U-13)

In principiu, jocurile se joaca doar in cadrul turneelor.
Jocurile din Campionatul National se vor desfasura exclusiv dupa programul stabilit de CCLTO. Orice alt joc disputat in afara acestor norme va fi omologat cu neprezentare, forfait 20-0 pentru ambele echipe, fara punct in clasament.
Reprogramarile se accepta cu respectarea cerintelor din RGOC.

Masculin: Au fost validate pentru inscriere un numar de 55 echipe, repartizate in 18 grupe de 3 echipe. Imperecherea se face pe verticala intre grupele cu aceeasi litera si pe orizontala intre grupele A si B si intre grupele C si D.

Dupa etapa preliminara echipele se califica in faza urmatoare astfel:

– locurile 1 pe regiune se califica in grupe de 3 echipe (A1, B1, C1, D1) (grupele se completeaza in functie de clasamentul comparativ intre locurile 1, locurile 2 si locurile 3)
– locurile 2 pe regiune se califica in grupe de 3 echipe (A2/3, B2/3, C2/3, D2/3) (grupele se completeaza in functie de clasamentul comparativ intre locurile 2 si locurile 3)
– locurile 3 pe regiune se califica in grupe de 3 echipe (A4/5/6, B4/5, C4, D4)

Dupa faza a 2-a, calificarea in regiune se face dupa cum urmeaza:
– locurile 1 din grupele A1, B1, C1, D1 raman pe loc
– locurile 2 din grupele A1 si B1 si din grupele C1 si D1 fac schimb de grupe (se incruciseaza)
– locurile 3 din grupele A1, B1, C1, D1 retrogradeaza in grupele A2, B2, C2, D2

– locurile 1 din grupele A2, B2, C2, D2 promoveaza in grupele A1, B1, C1, D1
– locurile 2 din grupele A2 si B2 si din grupele C2 si D2 fac schimb de grupe (se incruciseaza)
– locurile 3 din grupele A2, B2, C2, D2 retrogradeaza in grupele A3, B3, C3, D3

– locurile 1 din grupele A3, B3, C3, D3 promoveaza in grupele A2, B2, C2, D2
– locurile 2 din grupele A3 si B3 si din grupele C3 si D3 fac schimb de grupe (se incruciseaza)
– locurile 3 din grupele A3, B3, C3, D3 retrogradeaza in grupele A4, B4, C4, D4

– locurile 1 din grupele A4, B4, C4, D4 promoveaza in grupele A3, B3, C3, D3
– locurile 2 din grupele A4 si B4 si din grupele C4 si D4 fac schimb de grupe (se incruciseaza)
– locurile 3 din grupele A4, B4 retrogradeaza in grupele A3, B3.

– locurile 1 din grupele A5, B5, promoveaza in grupele A4, B4
– locurile 2 din grupele A5 si B5 fac schimb de grupe (se incruciseaza)
– locul 3 din grupa A5 retrogradeaza in grupa A6

– locul 1 din grupa A6 promoveaza in grupa A5.

Dupa disputarea a 12 etape, se califica la Turneul Final echipele clasate pe locurile 1 si 2 din grupele A1, B1, C1, D1.

Turneu Final: se desfasoara sub forma de turneu, 8 echipe impartite in 2 grupe ce joaca in sistem „round robin”. Locurile 1 si 2 vor juca incrucisat semifinale; perdantele semifinalelor vor juca finala mica, iar castigatoarele semifinalelor vor juca finala mare. Fiecare echipa va avea programat cate un joc pe zi. Castigatoarea finalei stabileste campioana U-13 Masculin.


BAFTA BAIETILOR NOSTRI SI CAT MAI MULTE MECIURI FRUMOASE, INDIFERENT DE REZULTATELE OBTINUTE !

U13M: C.S. Sevlar Ploiesti, neinvinsa in primul turneu al Grupei Recalificare III B

sevlarWeekendul trecut a fost, pentru micutii juniori ploiesteni de la Under 13, unul aglomerat si plin de emotii si ambitie pozitive. Dupa o prima faza de calificare si alta perioada de pregatire fizica, psihica si in plan tehnico- tactic, a venit si vremea debutului in faza semifinala.

Prima serie de meciuri din Faza Semifinala grupate in cadrul unor turnee ale caror locatii a fost pentru unii la 60 km de casa (C.S.Sevlar la Targoviste, C.S.S. la Bucuresti), iar pentru altii la cateva sute de km (C.S.U. la Targu Mures) a adus bucurie si satisfactii pentru micii sportivi.

Astfel, Under 13 C.S. Sevlar Ploiesti revine acasa de la Turneul 1 al Grupei Recalificare III B  a Campionatului National U13 masculin cu un bilant pozitiv: trei victorii din tot atatea intalniri.

In cele trei zile ale Turneului 1, echipa ploiesteana a jucat cate un meci in fiecare zi.

In prima zi, echipa din orasul Aurului Negru intalnea echipa gazda, C.S.S. Targoviste. Dupa o disputa echilibrata, baietii pregatiti de Cosmin Blagoi si Florin Cretu s-au impus in cele din urma cu scorul de 55 – 45, administrandu-le gazdelor prima si singura infrangere din acest turneu.

sevlar-ploiesti-u13-16-10-2016

Ziua a doua a adus micutii „lei” un adversar mult mai comod, A.C.S. KSE Targu Secuiesc, ploiestenii „oferindu-le” covasnenilor „posibilitatea” de a inscrie doar 13 puncte, in timp ce baietii nostri au marcat numai putin de 78 puncte.

Ultima zi a turneului a consemnat inca o disputa dezechilibrata , adversari de data aceasta fiind C.S. Phoenix Constanta. Echipa ploiesteana, patronata de Sebastian Nicolov, s-a impus si de aceasta data lejer cu scorul de 60 – 30.

Clasamentul dupa primul turneu semifinal :
1. Panathinaikos PBA Buc 3 victorii – 0 infrangeri 6
2. C.S. Sevlar Ploiesti 3 – 0 6
3. ACS Dan Dacian Buc 2 – 1 5
4. CSS Targoviste 2 – 1 5
5. CSS Viitorul Cluj-Napoca 1 – 2 4
6. CS Phoenix Constanta 1 – 2 4
7. ACS KSE Tg Secuiesc 0 – 3  3
8. LPS Focsani 0 – 3 3

Urmatorul turneu al Grupei Recalificare III B al Campionatului National Under 13 masculin se va desfasura in perioada 3  – 5 Martie.

FELICITARI SI BAFTA MAI DEPARTE !

Sebastian Nicolov: „Obiectivul nostru la primul turneu este să câştigăm fiecare joc în parte”

sevlar 2Pentru cei mai mici juniori ploiesteni, acest weekend reprezinta prima serie de meciuri din Faza Semifinala grupate in cadrul unor turnee ale caror locatii sunt pentru unii la 60 km de casa (C.S.Sevlar la Targoviste, C.S.S. la Bucuresti), pentru altii la cateva sute de km (C.S.U. la Targu Mures)

Astfel, echipa pregatita de Cosmin Blagoi si Florentin Cretu, Under 13 C.S. Sevlar Ploiesti va debuta azi la primul turneu al Grupei Recalificare III B, turneu ce se desfasoara la Targoviste dupa urmatorul program:

Turneul 1 – 03-05.02.2017
Etapa 1 (3 februarie)
Ora 18:00 : C.S. SEVLAR PLOIESTI – C.S.S. Targoviste
 Etapa 2 (4 februarie)
Ora 19:00: A.C.S. KSE Targu Secuiesc – C.S. SEVLAR PLOIESTI

Etapa 3 (5 februarie)
Ora 10:30: C.S. SEVLAR PLOIESTI – C.S. Phoenix Constanta

In Faza de Calificare, leii Sevlarului au ratat cu foarte putin o calificare in Grupele Semifinale, clasandu-se doar pe locul 3, din cauza intalnirilor directe C.S.Sevlar Ploiesti – C.S.U. Brasov (84-70 si 41-73), doua echipe cu acelasi bilant, 7 victorii si 3 infrangeri.

Astfel, baietii pregatiti de cei doi antrenori ploiesteni isi doresc ca prin ambitie, forta si multa seriozitate, sa termine pe locul intai al Grupei Recalicare III B si astfel sa mai aibe o sansa, in cadrul unui turneu de baraj, pentru a se califica la faza finala.

In afara pregatirii centralizate de la Blejoi, Branza Pavel, Simion Edi, Dumitrescu Bogdan, Mitrache Ionut, Neacsu Andrei, Ionita Dorian, Iliescu Stefan, Selter Andrei au participat la sfarsitul saptamanii trecute, alaturi de alti juniori ploiesteni la a treia etapa a Performbaschet, un program pe zone geografice care asa cum ii spune si numele este menit sa pregateasca suplimentar copiii de valoare.

„Considerăm că putem fi liderii acestei grupe de recalificare, prin urmare să putem ajunge, în primă fază, la turneul de baraj, astfel că obiectivul nostru este să câştigăm fiecare joc în parte, cu C.S.Ş. Târgovişte, A.C.S. Tg. Secuiesc şi Phoenix Constanţa.

Lotul nostru este compus din baschetbalişti proveniţi din Ploieşti şi din Vălenii de Munte, iar căpitanul Ştefan Iliescu este unul dintre cei mai buni juniori din ţară la această categorie şi baschetbalistul în jurul căruia se învârte jocul nostru.

Avem şi trei jucători de generaţie 2004 de la BC Shooters, pe care Sorin Hartman ni i-a oferitVlad Spulber, Vlad Dinu şi Andrei Ene, dar şi jucători mai mici, de generaţie 2005, proveniţi de la echipa de minibaschet, Călin Pîrvan, Vlad Balea, Luca Şerbănescu şi Denis Cojanu, cu toţii foarte importanţi pentru noi”, a declarat preşedintele C.S. Sevlar, Sebastian Nicolov.

U13M: C.S.Sevlar Ploiesti, debut in primul turneu al Grupei Recalificare III B

sevlarEchipa masculină Under 13 C.S. SEVLAR PLOIESTI se afla inaintea ultimelor pregatiri inaintea fazei semifinale a Campionatului Naţional U13 masculin. Formaţia antrenată de ploiestenii Cosmin Blăgoi şi Florentin Creţu a încheiat Faza de Calificare pe locul trei, cu sapte victorii si trei infrangeri, „indepartati” de pe locul doi doar din cauza rezultatelor directe cu C.S.U. Brasov.

In urma rezultatelor din faza de calificare, gruparea ploieşteană C.S. Sevlar PLOIESTI a fost repartizată în Grupa Recalificare III B, alături de L.P.S. Focsani, Panathinaikos PBA Bucuresti, C.S.S. Viitorul Cluj-Napoca, C.S.S. Targoviste, A.C.S. KSE Tg Secuiesc, C.S.S. Phoenix Constanta, A.C.S. Dan Dacian Bucuresti.

sevlar-ploiesti-u13-16-10-2016

Pentru programul complet al Grupei Recalificare III B, apasa aici.

Primul turneu va fi organizat de orasul Targoviste si se va desfășura între 3 și 5 februarie anul curent.

În cadrul acestui turneu se vor desfășura trei etape in trei zile. Cu alte cuvinte sunt programate 12 meciuri. Acestea sunt:

Turneul 1 – 03-05.02.2017
Etapa 1 (3 februarie)
A.C.S. Dan Dacian Bucuresti – C.S.S. Viitorul Cluj Napoca
Ora 18:00 : C.S. SEVLAR PLOIESTI – C.S.S. Targoviste
L.P.S. Focsani – C.S. Phoenix Constanta
A.C.S. Pro Basketball Group Bucuresti – A.C.S. KSE Targu Secuiesc
Etapa 2 (4 februarie)
C.S.S. Viitorul Cluj Napoca – C.S.S. Targoviste
A.C.S. Dan Dacian Bucuresti – L.P.S. Focsani
Ora 19:00: A.C.S. KSE Targu Secuiesc – C.S. SEVLAR PLOIESTI
C.S. Phoenix Constanta –  A.C.S. Pro Basketball Group Bucuresti
Etapa 3 (5 februarie)
L.P.S. Focsani – C.S.S. Viitorul Cluj Napoca
C.S.S. Targoviste – A.C.S. KSE Targu Secuiesc
A.C.S. Pro Basketball Group Bucuresti – A.C.S. Dan Dacian Bucuresti
Ora 10:30: C.S. SEVLAR PLOIESTI – C.S. Phoenix Constanta

Aceasta faza se va desfasura in cadrul a 4 turnee in care se vor juca 3 sau 4 etape. La final, echipele clasate pe primul loc in cele doua grupe de recalificare vor participa la un Turneu de Baraj impreuna cu locul 4 din Grupele Semifinale. In urma a trei zile de meciuri fiecare cu fiecare, primele doua echipe din Turneul de Baraj vor accede in Faza Finala a Campionatului National U13.

BAFTA MAXIMA SI HAI CS Sevlar PLOIESTI !

U13M: Echipele ploiestene se pregatesc pentru primul turneu al Fazei Semifinale

basketball_through_hoopIn perioada 2 octombrie – 18 decembrie 2016 s-au disputat meciurile din cadrul grupelor Fazei de Calificare a Campionatului National U13 masculin. S-au jucat meciuri in sistemul fiecare cu fiecare tur retur.

Cele 3 echipe care au reprezentat Ploiestiul (C.S.U. PLOIESTI, C.S. SEVLAR PLOIESTI, C.S.S. PLOIESTI) au fost repartizate in aceeasi grupa, acestora adaugandu-li-se doua echipe in Brasov (A.B.C. Galactica Brasov, C.S.U. Brasov) si C.S.S. Sibiu .

Au rezultat astfel derbyuri locale interesante, dar nu toate echilibrate. In urma rezultatelor din aceasta faza C.S.U. Ploiesti a reusit sa termine grupa neinvinsa, pe locul 1, in timp ce C.S. Sevlar Ploiesti a finalizat pe locul 3 cu 7 victorii si 3 infrangeri, despartita de locul 2 (C.S.U. Brasov, 7 victorii si 3 infrangeri) doar din cauza rezultatelor meciurilor directe. C.S.S. Ploiesti s-a oprit pe locul 5, cu 2 victorii si 8 infrangeri .

Astfel in faza semifinala C.S.U. Ploiesti s-a calificat in Grupa Semifinala I A, C.S. Sevlar in Grupa de Recalificare III B , iar C.S.S. Ploiesti va juca meciurile Grupei de Clasament VI C.

Pentru echipele ploiestene, primul turneu al Fazei Semifinale se va desfasura in urmatoarele locatii :

Grupa Semifinala I A (grupa din care face parte si C.S.U. PLOIESTI ): Targu Mures – A.C.S. Lucky Dragons
Grupa Recalificare III B (grupa din care face parte si C.S. SEVLAR PLOIESTI): Targoviste – C.S.S. Targoviste
Grupa Clasament VI C (grupa din care face parte si C.S.S. PLOIESTI) : Bucuresti – B.C. Slam

Pentru programul complet al Grupei Semifinale I A apasa aici.
Pentru programul complet al Grupei Recalificare III B apasa aici.
Pentru programul complet al Grupei Clasament VI A apasa aici.