Programul echipelor ploiestene in Faza I CN U16 – Masculin, editia 2018 – 2019

csm ploiesti.jpgsevlarCampionatul National U16-Masculin
Grupa 4
C.S.M. PLOIESTI
A.C.S. SEVLAR PLOIESTI
CSS Unirea Iasi
CSM 2007 – LPS Focsani
CSS nr.4 Bucuresti
ACS Dan Dacian Bucuresti
CSS Sfantu Gheorghe


Turneul 1 – 29-30-09.2018

Etapa 1
C.S.M. PLOIESTI CSM 2007 – LPS Focsani
A.C.S. SEVLAR PLOIESTI CSS Unirea Iasi
CSS nr.4 Bucuresti – –
ACS Dan Dacian Bucuresti – CSS Sfantu Gheorghe

Etapa 2
CSS Unirea IasiC.S.M. PLOIESTI
CSM 2007 – LPS FocsaniA.C.S. SEVLAR PLOIESTI
CSS Sfantu Gheorghe – CSS nr.4 Bucuresti
– – ACS Dan Dacian Bucuresti

Etapa 3
C.S.M. PLOIESTI A.C.S. SEVLAR PLOIESTI
CSS Unirea Iasi – CSM 2007 – LPS Focsani
CSS nr.4 Bucuresti – ACS Dan Dacian Bucuresti
CSS Sfantu Gheorghe – –


Turneul 2 – 13-14.10.2018

Etapa 4
C.S.M. PLOIESTI ACS Dan Dacian Bucuresti
A.C.S. SEVLAR PLOIESTI CSS nr.4 Bucuresti
CSS Unirea Iasi – –
CSM 2007 – LPS Focsani – CSS Sfantu Gheorghe

Etapa 5
CSS nr.4 BucurestiC.S.M. PLOIESTI
ACS Dan Dacian BucurestiA.C.S. SEVLAR PLOIESTI
CSS Sfantu Gheorghe – CSS Unirea Iasi
– – CSM 2007 – LPS Focsani


Turneul 3 – 27-28.10.2018

Etapa 6
C.S.M. PLOIESTI  – –
A.C.S. SEVLAR PLOIESTI CSS Sfantu Gheorghe
CSS nr.4 Bucuresti – CSM 2007 – LPS Focsani
ACS Dan Dacian Bucuresti – CSS Unirea Iasi

Etapa 7
CSS Sfantu GheorgheC.S.M. PLOIESTI
– – A.C.S. SEVLAR PLOIESTI
CSM 2007 – LPS Focsani – CSS Unirea Iasi
CSS nr.4 Bucuresti – CSM 2007 – LPS Focsani


Turneul 4 – 10-11.11.2018

Etapa 8
CSM 2007 – LPS FocsaniC.S.M. PLOIESTI
CSS Unirea IasiA.C.S. SEVLAR PLOIESTI
– – CSS nr.4 Bucuresti
CSS Sfantu Gheorghe – ACS Dan Dacian Bucuresti

Etapa 9
C.S.M. PLOIESTI CSS Unirea Iasi
A.C.S. SEVLAR PLOIESTI CSM 2007 – LPS Focsani
CSS nr.4 Bucuresti – CSS Sfantu Gheorghe
ACS Dan Dacian Bucuresti – –

Etapa 10
A.C.S. SEVLAR PLOIESTI C.S.M. PLOIESTI
CSM 2007 – LPS Focsani – CSS Unirea Iasi
ACS Dan Dacian Bucuresti – CSS nr.4 Bucuresti
– – CSS Sfantu Gheorghe


Turneul 5 – 24-25.11.2018

Etapa 11
ACS Dan Dacian BucurestiC.S.M. PLOIESTI
CSS nr.4 BucurestiA.C.S. SEVLAR PLOIESTI
– – CSS Unirea Iasi
CSS Sfantu Gheorghe – CSM 2007 – LPS Focsani

Etapa 12
C.S.M. PLOIESTICSS nr.4 Bucuresti
A.C.S. SEVLAR PLOIESTI ACS Dan Dacian Bucuresti
CSS Unirea Iasi – CSS Sfantu Gheorghe
CSM 2007 – LPS Focsani – –


Turneul 6 – 08-09.12.2018

Etapa 13
– – C.S.M. PLOIESTI
CSS Sfantu GheorgheA.C.S. SEVLAR PLOIESTI
CSM 2007 – LPS Focsani-  CSS nr.4 Bucuresti
CSS Unirea Iasi – ACS Dan Dacian Bucuresti

Etapa 14
C.S.M. PLOIESTICSS Sfantu Gheorghe
A.C.S. SEVLAR PLOIESTI – –
CSS Unirea Iasi- CSM 2007 – LPS Focsani
CSM 2007 – LPS Focsani- CSS nr.4 Bucuresti


BAFTA ECHIPELOR NOASTRE SI CAT MAI MULTE MECIURI FRUMOASE, INDIFERENT DE REZULTATE ! HAI PLOIESTIUL !

Reclame

Echipele ploieștene de juniori s-au înscris la Campionatele Naționale de Baschet, editia 2018-2019

Basketball_through_hoop

Echipele care au dorit sa participe in Campionatele Nationale de Juniori masculin si feminin editia 2018 – 2019, au depus cereri de inscriere incepand din data de 01.08.2016 pana la data de 15.08.2018, inscrieri care s-au tinut cont de regulamentele federatiei cu referire la inscriere, retragere din campionat, amenzi etc.

Astfel, BASCHET PRAHOVA va prezinta echipele ploiestene care vor concura la Campionatele Nationale de Juniori masculin si feminin editia 2018 – 2019 (conform listei publicata de Federatia Romana de Baschet) :

UNDER 13 MASCULIN (55 echipe) C.S.U. Ploiesti , ABC Lynx Ploiesti
UNDER 13 FEMININ (26 echipe) – C.S.M. Ploiesti


UNDER 14 MASCULIN (32 echipe) – C.S.S. Ploiesti
UNDER 14 FEMININ (16 echipe) – C.S.M. Ploiesti


UNDER 15 MASCULIN (32 echipe) – C.S.S. Ploiesti, ABC T- Pack Ploiesti
UNDER 15 FEMININ (16 echipe) – nici o echipa din Ploiesti


UNDER 16 MASCULIN (30 echipe) – C.S.M. Ploiesti, A.C.S. Sevlar Ploiesti
UNDER 16 FEMININ (15 echipe) – nici o echipa din Ploiesti


UNDER 18 MASCULIN (30 echipe) – C.S.U. Ploiesti, A.C.S. Sevlar Ploiesti, ABC T- Pack Ploiesti
UNDER 18 FEMININ (16 echipe) – nici o echipa din Ploiesti


UNDER 20 MASCULIN (8 echipe) – A.C.S. Sevlar Ploiesti
UNDER 20 FEMININ (4 echipe) – C.S.S. Ploiesti

Intr-un oras in care autoritatile locale (primar + consiliu local) sunt impotriva sportului (de masa sau de performanta), echipele ploiestene de juniori au reusit sa se inscrie in noua editie a Campionatului National, editia 2018 – 2019.

A.C.S. Sevlar este clubul din Ploiesti care a inscris cele mai multe echipe. La categoria „sub 13 ani”, gruparea patronata de Sebastian Nicolov va beneficia de „sora mai micaABC Lynx, in timp ce la grupele „sub 16 ani”, „sub 18 ani” prin grupele proprii. Ca si surpriza, A.C.S. Sevlar s-a inscris si la categoria „sub 20 ani”, fiind singurul club din oras care va participa la aceasta categorie.

La sfarsitul sezonului trecut, Clubul Sportiv Universitar Ploiesti isi propusese sa continue povestea echipei de seniori si in editia 2018-2019 a Ligii Nationale de Baschet Masculin (organizata sub un nou format), acest obiectiv nu s-a finalizat fericit. Desi mai multe echipe, printre care si C.S.U. Ploiesti, au trimis mail-uri catre federali exprimandu-si tristetea ca nu vor reusi sa acopere multitudinea de taxe impuse de catre Federatia Romana de Baschet, oamenii din B-dul Basarabiei nu s-au „induplecat”. Astfel, gruparea manageriata de Roxana Micu si Ionut Urzeala se vor baza in sezonul viitor pe grupele de performanta „sub 13 ani” masculin si „sub 18 ani” masculin.

Nici Clubul Sportiv Municipal Ploiesti, ORGANIZAT SUB AUTORITATEA CONSILIULUI LOCAL AL MUNICIPIULUI PLOIESTI, nu a reusit sa se inscrie in Liga Nationala de Baschet Masculin, motivele fiind diverse, in principal financiare, dar nu numai …

Hai sa spunem clar … autoritatile locale NU au dorit a se face vreun efort pentru ca ploiestenii sa poata urmari baschet de calitate la seniori si in sezonul urmator. „Municipalii”, sub conducerea fostului arbitru de fotbal, Cristian Nica, vor alinia doar grupe de juniori sau junioare (care probabil vor fi finantate intr-o mica sau mare masura de catre parinti ) astfel : „sub 13 ani” feminin, „sub 14 ani” feminin si „sub 16 ani” masculin.

Gruparea pregatita de Vasile Tace, ABC T Pack Ploiesti a inscris doua grupe de performanta. Dupa ce anul trecut au debutat la „sub 18 ani” masculin, Lupii T Pack vor continua si in sezonul viitor la aceeasi categorie de varsta. La aceasta se adauga si o grupa la o categorie de varsta reinfintata de federatie, „sub 15 ani masculin”.

Tot la Under 15 masculin vom avea inca o echipa a orasului Ploiesti si anume C.S.S. Ploiesti, pregatita de Ionut Ivan.

In sezonul viitor, la „sub 20 ani” feminin, Ploiestiul va fi reprezentat in premiera de fetele de la C.S.S. Ploiesti, antrenate de Loredana Munteanu si Corina Savu.

BAFTA SPORTIVILOR NOSTRI SI CAT MAI MULTE MECIURI FRUMOASE, INDIFERENT DE REZULTATE ! HAI PLOIESTIUL !

Meciuri amanate din cauza vremii la U16 M

Basketball_through_hoopIn acest weekend, echipele ploiestene masculine „sub 16 ani” trebuia sa debuteze in Faza Semifinala a Campionatului National u16 .

Deplasarile foarte lungi din acest weekend pentru echipele ploiestene au fost amanate datorita conditiilor meteo existente in tara.

Astfel, cu acordul Federatiei Romane de Baschet, conducatorii ploiesteni au gasit intelegere la omologii lor, astfel ca meciurile care trebuia sa se joace azi se vor desfasura la urmatoarele date :

UNDER 16 MASCULIN

Grupa Semifinală II A:
L.P.S. Bihorul Oradea – C.S.U. PLOIESTI– meci amanat pentru 4 februarie, ora 10:00

Grupa Recalificari III B:
A.S.B.C. Valbon Arad – ABC T- PACK PLOIESTI – meci amanat pentru 18 martie, ora 11:00

Grupa Recalificare IV
C.S.S. Bega Timisoara – C.S.S. PLOIESTI – meci amanat pentru 4 februarie

 Programul echipei  Under 16 C.S. Sevlar Ploiesti nu se schimba, primul turneu al Grupei Clasament VII C avand loc intr-o locatie necunoscuta deocamdata, in perioada 25 – 26 februarie 2017.

Pentru programul complet al Grupei Semifinale II A (C.S.U. Ploiesti ) apasa aici.
Pentru programul complet al Grupei Recalificari III (ABC T Pack Ploiesti) apasa aici.
Pentru programul complet al Grupei Recalificare IV B (C.S.S. Ploiesti) apasa aici.
Pentru programul complet al Grupei Clasament VII C (C.S. Sevlar Ploiesti) apasa aici.

Gruparile juvenile ploiestene si-au aflat adversarele din faza semifinala

Basketball_through_hoopLa sfarsitul anului trecut, Federatia Romana de Baschet a publicat pe site-ul propriu, frbaschet.ro, programul de desfasurare al fazelor semifinale ale Campionatelor Nationale de Juniori masculin si feminin editia 2016-2017. 

Astfel, in urma rezultatelor inregistrate in grupele Fazei de Calificare la diverse categorii de varsta, patru echipe ploiestene (U13M CSU PLOIESTI, U14M CS SEVLAR PLOIESTI, U16M CSU PLOIESTI, U18M CS SEVLAR PLOIESTI), au reusit sa se califice mai departe in Grupele Semifinale, alte cinci echipe (U13M CS SEVLAR PLOIESTI, U14M CSS PLOIESTI, U16M ABC T PACK PLOIESTI, U16M CSS PLOIESTI, U18M CSM PLOIESTI) vor juca in Grupele de Recalificaregrupe care mai dau o sansa de a ajunge la turneul final, in timp ce U13M CSS PLOIESTI,U18M CS SEVLAR PLOIESTI, U18M CSS PLOIESTI vor disputa meciurile unor grupe de clasament.

Astfel, BASCHET PRAHOVA va prezinta grupele Fazei semifinale a Campionatelor Nationale de Juniori masculin si feminin editia 2016-2017 pentru echipele ploiestene :

UNDER 13 MASCULIN

GRUPA SEMIFINALA I A : L.P.S. Bihorul Oradea, C.S.U. PLOIEȘTI, A.C.S. MC Ball Mangalia, C.S.S. Nr.4 Bucuresti, A.S.C. Lucky Dragons Targu Mures, C.S.M.Ramnicu Sarat, C.S.S. Targu Jiu, A.C.S. Baller – Otopeni. Pentru programul complet apasa aici.

GRUPA RECALIFICARE III B : L.P.S. Focsani, Panathinaikos PBA Bucuresti, C.S.S. Viitorul Cluj-Napoca, C.S. SEVLAR PLOIESTI, C.S.S. Targoviste, A.C.S. KSE Tg Secuiesc, C.S.S. Phoenix Constanta, A.C.S. Dan Dacian Bucuresti. Pentru programul complet apasa aici

Grupa VI Clasificare: ACS Champions București Craiova, BC Slam Bucuresti, C.S.S. PLOIESTI, -. Pentru programul complet apasa aici.

UNDER 14 MASCULIN

Grupa semifinala II A: C.S. U Mobitelco Cluj Napoca, A.C.S. Dan Dacian Bucuresti, C.S.S. Sfântu Gheorghe, C.S.S. Nr. 1 Constanța, B.C. Slam Bucuresti, L.P.S. C.S.U. 2 Pitesti, C.S. SEVLAR PLOIESTI, C.S. Dinamo C.S.S. Nr. 6 București. Pentru programul complet apasa aici.

Grupa recalificare III B: CSS Mediaș, CS Steaua Magic 2008 București, CSS Targu Jiu, ACS BC Lions Craiova, ACS Pro Basketball Group București, CSS Nr 4 București, C.S.S. PLOIESTI. Pentru programul complet apasa aici.

UNDER 16 MASCULIN

Grupa Semifinală II A: B.C. Slam Bucuresti, L.P.S. Bihorul Oradea, C.S. U-Mobitelco Cluj Napoca, C.S. Cuza Sport Brăila, ABC Laguna Bucuresti, A.C.S. MC Ball Mangalia, C.S.U. PLOIESTI, C.S.S. Mediaș. Pentru programul complet apasa aici.

Grupa Recalificari III B: C.S. Spike București, C.N. Aurel Vlaicu Bucuresti, ABC T- PACK PLOIESTI, C.S.S. Sibiu, L.P.S. C.S.U. 2 Pitesti, A.S. B.C. Valbon Arad, C.S.S. Viitorul Cluj-Napoca, C.S.S. Unirea 2 Iasi. Pentru programul complet apasa aici.

Grupa Recalificare IV B: ACS Baller Otopeni, CSS Bega Timișoara, CS U Mobitelco 2 Cluj Napoca, CSS Phoenix LPS Galați, ACS BC Lions Craiova, CSS Nr 4 București, C.S.S. PLOIESTI, CSM VSK C. Miercurea Ciuc. Pentru programul complet apasa aici.

Grupa Clasificare VII C : CS Phoenix Constanța, C.S. SEVLAR PLOIESTI, CSS Buzau, –. Pentru programul complet apasa aici.

UNDER 16 FEMININ

Grupa Semifinala II A : C.S. Olimpia Bucuresti, C.S.S. Al. Ceusianu Reghin, L.P.S. Alba Iulia, C.S.S. – C.S.M. PLOIESTI, C.S.S. Gloria Arad, C.S.S. – C.S.M. Targoviste. Pentru pragramul complet apasa aici.

UNDER 18 MASCULIN

Grupa Semifinală II A: C.S. Phoenix L.P.S. Galați, A.C.S 4Sports Agronomia Bucuresti, C.S.U. Sibiu, C.S. Mureșul Târgu Mureș, ABC Athletic Constanța, C.S. Spike București, C.S.S. Bega Timișoara, C.S. SEVLAR PLOIESTI. Pentru programul complet apasa aici.

Grupa Recalificari III B: ABC Laguna Bucuresti, C.S.S. Buzău, C.S.S. Viitorul Cluj-Napoca, C.S.S. Unirea Iași, C.S.S. Tulcea, C.S. Total Sport Argeș Pitești, C.S.M. PLOIESTI, C.S.S. Sibiu. Pentru programul complet apasa aici.

Grupa Clasament V C : C.S.S. Craiova, C.S.S. PLOIESTI, C.S. Triumph Rădăuți, C.S.S. Nr. 1 Constanța. Pentru programul complet apasa aici.

BASCHET PRAHOVA va prezenta faza semifinala a sezonului actual 2016 – 17. 

Tineti aproape, doar pe un singur site veti afla ultimele stiri ale baschetului ploiestean, grupate intr-un singur loc. Acest site este BASCHET PRAHOVA .

U16M: CSU Ploiesti in Grupa Semifinala II A

In perioada 9 octombrie – 11 decembrie 2016 s-au disputat meciurile din cadrul grupelor Fazei de Calificare a Campionatului National U16 masculin. S-au jucat meciuri in sistemul fiecare cu fiecare tur retur.

Cele 4 echipe care au reprezentat Ploiestiul (C.S.U. PLOIESTIC.S. SEVLAR PLOIESTI, C.S.S. PLOIESTIABC T- PACK PLOIESTI) au fost repartizate in aceeasi grupa, acestora adaugandu-li-se  doua echipe „scolare” din Targoviste si Buzau (C.S.S. Targoviste si C.S.S Buzau).

Grupa „ploiesteana” a acestei faze de calificare a atras un numar foarte mare de spectatori pentru o competitie juvenila cu multe intalniri spectaculoase si de un nivel tehnic si tactic ridicat, dar in acelasi timp a starnit foarte multe orgolii si rautati intre oficialii gruparilor ploiestene.

Totodata, ploiesteanul iubitor de baschet a avut ocazia sa vada jucatori foarte talentati si care promit ca, impreuna cu varfurile de la U18 si U20 sa formeze un team 100 % ploiestean care sa ne incante in Liga 1 de baschet masculin sau de ce nu, in Liga Nationala.

In urma rezultatelor din aceasta faza C.S.U. PLOIESTI a reusit sa termine grupa pe locul 2, cu  7 victorii si 3 infrangeri, in timp ce ABC T- PACK PLOIESTI a finalizat pe locul 3 cu 6 victorii si 4 infrangeri. C.S.S. PLOIESTI s-a clasat pe locul 4, cu 4 victorii si 6 infrangeri, iar C.S. SEVLAR PLOIESTI a ocupat pozitia a cincea, cu 2 victorii si 8 infrangeri.

Astfel, in faza semifinala, C.S.U. PLOIESTI va evolua in Grupa Semifinala II A. In Grupele de recalificare vom avea doua reprezentanteABC T- PACK PLOIESTI in Grupa III B  si C.S.S. PLOIESTI in Grupa IV B. C.S. SEVLAR PLOIESTI va juca meciurile Grupei de clasament VII C.

Iata componenta acestor grupe :

Grupa Semifinală II A: BC Slam Bucuresti, LPS Bihorul Oradea, CS U-Mobitelco Cluj Napoca, CS Cuza Sport Brăila, ABC Laguna Bucuresti, ACS MC Ball Mangalia, C.S.U. PLOIESTI, CSS Mediaș

Grupa Recalificari III B: CS Spike București, CN Aurel Vlaicu Bucuresti, ABC T- PACK PLOIESTI, CSS Sibiu, LPS CSU 2 Pitesti, AS BC Valbon Arad, CSS Viitorul Cluj-Napoca, CSS Unirea 2 Iasi

Grupa Recalificare IV B: ACS Baller Otopeni, CSS Bega Timișoara, CS U Mobitelco 2 Cluj Napoca, CSS Phoenix LPS Galați, ACS BC Lions Craiova, CSS Nr 4 București, C.S.S. PLOIESTI, CSM VSK C. Miercurea Ciuc

Grupa Clasificare VII C : CS Phoenix Constanța, C.S. SEVLAR PLOIESTI, CSS Buzau, –

BASCHET PRAHOVA va prezinta programul meciurilor din cadrul Grupei Semifinale II A – Under 16 masculin (conform programul afisat de Federatia Romana de Baschet) :

U16 Masculin
Grupa II – A
B.C. Slam Bucuresti
L.P.S. Bihorul Oradea
C.S. U-Mobitelco 1 Cluj Napoca
C.S. Cuza Sport Braila
A.B.C. Laguna Bucuresti
A.C.S. MC Ball Mangalia
C.S.U. PLOIESTI
C.S.S. Medias

TUR

Etapa 1 – 15.01.2017
C.S.S. Medias – B.C. Slam Bucuresti
L.P.S. Bihorul Oradea – C.S.U. PLOIESTI
A.C.S. MC Ball Mangalia -C.S. U-Mobitelco 1 Cluj Napoca
C.S. Cuza Sport Braila -A.B.C. Laguna Bucuresti
Etapa 2 – 22.01.2017
B.C. Slam Bucuresti – C.S.U. PLOIESTI
C.S.S. Medias – A.C.S. MC Ball Mangalia
A.B.C. Laguna Bucuresti – L.P.S. Bihorul Oradea
C.S. U-Mobitelco 1 Cluj Napoca -C.S. Cuza Sport Braila
Etapa 3 – 29.01.2017
A.C.S. MC Ball Mangalia – B.C. Slam Bucuresti
C.S.U. PLOIESTI – A.B.C. Laguna Bucuresti
C.S. Cuza Sport Braila – C.S.S. Medias
L.P.S. Bihorul Oradea – C.S. U-Mobitelco 1 Cluj Napoca
Etapa 4 – 05.02.2017
B.C. Slam Bucuresti – A.B.C. Laguna Bucuresti
A.C.S. MC Ball Mangalia – C.S. Cuza Sport Braila
C.S. U-Mobitelco 1 Cluj Napoca – C.S.U. PLOIESTI
C.S.S. Medias – L.P.S. Bihorul Oradea
Etapa 5 – 12.02.2017
C.S. Cuza Sport Braila – B.C. Slam Bucuresti
A.B.C. Laguna Bucuresti – C.S. U-Mobitelco 1 Cluj Napoca
L.P.S. Bihorul Oradea – A.C.S. MC Ball Mangalia
C.S.U. PLOIESTI – C.S.S. Medias
Etapa 6 – 19.02.2017
B.C. Slam Bucuresti – C.S. U-Mobitelco 1 Cluj Napoca
C.S. Cuza Sport Braila – L.P.S. Bihorul Oradea
C.S.S. Medias – A.B.C. Laguna Bucuresti
A.C.S. MC Ball Mangalia – C.S.U. PLOIESTI
Etapa 7 – 26.02.2017
L.P.S. Bihorul Oradea – B.C. Slam Bucuresti
C.S. U-Mobitelco 1 Cluj Napoca – C.S.S. Medias
C.S.U. PLOIESTI – C.S. Cuza Sport Braila
A.B.C. Laguna Bucuresti – A.C.S. MC Ball Mangalia

RETUR

Etapa 8 – 12.03.2017
B.C. Slam Bucuresti – C.S.S. Medias
C.S.U. PLOIESTI – L.P.S. Bihorul Oradea
C.S. U-Mobitelco 1 Cluj Napoca – A.C.S. MC Ball Mangalia
A.B.C. Laguna Bucuresti – C.S. Cuza Sport Braila
Etapa 9 – 19.03.2017
C.S.U. PLOIESTIB.C. Slam Bucuresti
A.C.S. MC Ball Mangalia – C.S.S. Medias
L.P.S. Bihorul Oradea – A.B.C. Laguna Bucuresti
C.S. Cuza Sport Braila – C.S. U-Mobitelco 1 Cluj Napoca
Etapa 10 – 26.03.2017
B.C. Slam Bucuresti – A.C.S. MC Ball Mangalia
A.B.C. Laguna Bucuresti – C.S.U. PLOIESTI
C.S.S. Medias – C.S. Cuza Sport Braila
C.S. U-Mobitelco 1 Cluj Napoca – L.P.S. Bihorul Oradea
Etapa 11 – 02.04.2017
A.B.C. Laguna Bucuresti – B.C. Slam Bucuresti
C.S. Cuza Sport Braila – A.C.S. MC Ball Mangalia
C.S.U. PLOIESTI – C.S. U-Mobitelco 1 Cluj Napoca
L.P.S. Bihorul Oradea – C.S.S. Medias
Etapa 12 – 09.04.2017
B.C. Slam Bucuresti – C.S. Cuza Sport Braila
C.S. U-Mobitelco 1 Cluj Napoca – A.B.C. Laguna Bucuresti
A.C.S. MC Ball Mangalia – L.P.S. Bihorul Oradea
C.S.S. Medias – C.S.U. PLOIESTI
Etapa 13 – 23.04.2017
C.S. U-Mobitelco 1 Cluj Napoca – B.C. Slam Bucuresti
L.P.S. Bihorul Oradea – C.S. Cuza Sport Braila
A.B.C. Laguna Bucuresti – C.S.S. Medias
C.S.U. PLOIESTI – A.C.S. MC Ball Mangalia
Etapa 14 – 30.04.2017
B.C. Slam Bucuresti – L.P.S. Bihorul Oradea
C.S.S. Medias – C.S. U-Mobitelco 1 Cluj Napoca
C.S. Cuza Sport Braila – C.S.U. PLOIESTI
A.C.S. MC Ball Mangalia – A.B.C. Laguna Bucuresti

Faza semifinală: se desfăşoară pe doua grupe decâte 8 echipe, alcătuite în urma rezultatelor din faza anterioară în sistem round robin, tur şi retur. In ultima fază se califică direct primele 3 echipe clasate din fiecare grupă, conform RGOC –clasament. Echipele clasate pe locurile 4 ale fiecarei grupe vor participa la turneul de baraj TB.

Clasamentul final al CN U16, masculin, sezonul 2015/2016:

1. Steaua CSM Eximbank Bucuresti (antrenor Cosmin Serbanescu)
2. CN Aurel Vlaicu Bucuresti (antrenor Radu Dinu)
3. CSU Sibiu (antrenor Alexandru Kovacs)
4. CSS Tg Jiu (antrenor Laurentiu Raut)
5. BC Slam Bucuresti (antrenor Miroslav Zlatkovic)
6. CSS Viitorul Cluj-Napoca (antrenor Mihai Coldea)
7. CS Spike Bucuresti (antrenor Andreea Carutasu)
8. CS U-Mobitelco 1 Cluj-Napoca (antrenor Mihai Popa)

BASCHET PRAHOVA va prezenta , si in acest sezonul, stiri despre echipele ploiestene din fazele semifinale ale baschetului juvenil.

Tineti aproape, doar pe un singur site veti afla ultimele stiri ale baschetului ploiestean, grupate intr-un singur loc. Acest site este BASCHET PRAHOVA .

U16M: T Pack Ploiesti in Grupa Recalificare III B

In perioada 9 octombrie – 11 decembrie 2016 s-au disputat meciurile din cadrul grupelor Fazei de Calificare a Campionatului National U16 masculin. S-au jucat meciuri in sistemul fiecare cu fiecare tur retur.

Cele 4 echipe care au reprezentat Ploiestiul (C.S.U. PLOIESTI, C.S. SEVLAR PLOIESTI, C.S.S. PLOIESTI, ABC T- PACK PLOIESTI) au fost repartizate in aceeasi grupa, acestora adaugandu-li-se doua echipe „scolare” din Targoviste si Buzau (C.S.S. Targoviste si C.S.S Buzau).

Grupa „ploiesteana” a acestei faze de calificare a atras un numar foarte mare de spectatori pentru o competitie juvenila cu multe intalniri spectaculoase si de un nivel tehnic si tactic ridicat, dar in acelasi timp a starnit foarte multe orgolii si rautati intre oficialii gruparilor ploiestene.

Totodata, ploiesteanul iubitor de baschet a avut ocazia sa vada jucatori foarte talentati si care promit ca, impreuna cu varfurile de la U18 si U20 sa formeze un team 100 % ploiestean care sa ne incante in Liga 1 de baschet masculin sau de ce nu, in Liga Nationala.

In urma rezultatelor din aceasta faza C.S.U. PLOIESTI a reusit sa termine grupa pe locul 2, cu 7 victorii si 3 infrangeri, in timp ce ABC T- PACK PLOIESTI a finalizat pe locul 3 cu 6 victorii si 4 infrangeri. C.S.S. PLOIESTI s-a clasat pe locul 4, cu 4 victorii si 6 infrangeri, iar C.S. SEVLAR PLOIESTI a ocupat pozitia a cincea, cu 2 victorii si 8 infrangeri.

Astfel, in faza semifinala, C.S.U. PLOIESTI va evolua in Grupa Semifinala II A. In Grupele de recalificare vom avea doua reprezentante, ABC T- PACK PLOIESTI in Grupa III B si C.S.S. PLOIESTI in Grupa IV B. C.S. SEVLAR PLOIESTI va juca meciurile Grupei de clasament VII C.

Iata componenta acestor grupe :

Grupa Semifinală II A: BC Slam Bucuresti, LPS Bihorul Oradea, CS U-Mobitelco Cluj Napoca, CS Cuza Sport Brăila, ABC Laguna Bucuresti, ACS MC Ball Mangalia, C.S.U. PLOIESTI, CSS Mediaș

Grupa Recalificari III B: CS Spike București, CN Aurel Vlaicu Bucuresti, ABC T- PACK PLOIESTI, CSS Sibiu, LPS CSU 2 Pitesti, AS BC Valbon Arad, CSS Viitorul Cluj-Napoca, CSS Unirea 2 Iasi

Grupa Recalificare IV B: ACS Baller Otopeni, CSS Bega Timișoara, CS U Mobitelco 2 Cluj Napoca, CSS Phoenix LPS Galați, ACS BC Lions Craiova, CSS Nr 4 București, C.S.S. PLOIESTI, CSM VSK C. Miercurea Ciuc

Grupa Clasificare VII C : CS Phoenix Constanța, C.S. SEVLAR PLOIESTI, CSS Buzau, –

BASCHET PRAHOVA va prezinta programul meciurilor din cadrul Grupei Recalificare III B – Under 16 masculin (conform programul afisat de Federatia Romana de Baschet) :

U16 Masculin
Grupa III – B
C.S. Spike Bucuresti
C.N. Aurel Vlaicu Bucuresti
ABC T- PACK PLOIESTI
C.S.S. Sibiu
L.P.S. – C.S.U. 2 Pitesti
A.S.B.C. Valbon Arad
C.S.S. Viitorul Cluj Napoca
C.S.S. Unirea 2 Iasi

TUR

Etapa 1 – 15.01.2017
C.S.S. Unirea 2 Iasi – C.S. Spike Bucuresti
C.N. Aurel Vlaicu Bucuresti – C.S.S. Viitorul Cluj Napoca
A.S.B.C. Valbon Arad – ABC T- PACK PLOIESTI
C.S.S. Sibiu -L.P.S. – C.S.U. 2 Pitesti
Etapa 2 – 22.01.2017
C.S. Spike Bucuresti – C.S.S. Viitorul Cluj Napoca
C.S.S. Unirea 2 Iasi – A.S.B.C. Valbon Arad
L.P.S. – C.S.U. 2 Pitesti – C.N. Aurel Vlaicu Bucuresti
ABC T- PACK PLOIESTI – C.S.S. Sibiu
Etapa 3 – 29.01.2017
A.S.B.C. Valbon Arad – C.S. Spike Bucuresti
C.S.S. Viitorul Cluj Napoca – L.P.S. – C.S.U. 2 Pitesti
C.S.S. Sibiu – C.S.S. Unirea 2 Iasi
C.N. Aurel Vlaicu Bucuresti – ABC T- PACK PLOIESTI
Etapa 4 – 05.02.2017
C.S. Spike Bucuresti – L.P.S. – C.S.U. 2 Pitesti
A.S.B.C. Valbon Arad – C.S.S. Sibiu
ABC T- PACK PLOIESTI – C.S.S. Viitorul Cluj Napoca
C.S.S. Unirea 2 Iasi – C.N. Aurel Vlaicu Bucuresti
Etapa 5 – 12.02.2017
C.S.S. Sibiu – C.S. Spike Bucuresti
L.P.S. – C.S.U. 2 Pitesti – ABC T- PACK PLOIESTI
C.N. Aurel Vlaicu Bucuresti – A.S.B.C. Valbon Arad
C.S.S. Viitorul Cluj Napoca – C.S.S. Unirea 2 Iasi
Etapa 6 – 19.02.2017
C.S. Spike Bucuresti – ABC T- PACK PLOIESTI
C.S.S. Sibiu – C.N. Aurel Vlaicu Bucuresti
C.S.S. Unirea 2 Iasi – L.P.S. – C.S.U. 2 Pitesti
A.S.B.C. Valbon Arad – C.S.S. Viitorul Cluj Napoca
Etapa 7 – 26.02.2017
C.N. Aurel Vlaicu Bucuresti – C.S. Spike Bucuresti
ABC T- PACK PLOIESTI – C.S.S. Unirea 2 Iasi
C.S.S. Viitorul Cluj Napoca – C.S.S. Sibiu
L.P.S. – C.S.U. 2 Pitesti – A.S.B.C. Valbon Arad

RETUR

Etapa 8 – 12.03.2017
C.S. Spike Bucuresti – C.S.S. Unirea 2 Iasi
C.S.S. Viitorul Cluj Napoca – C.N. Aurel Vlaicu Bucuresti
ABC T- PACK PLOIESTI – A.S.B.C. Valbon Arad
L.P.S. – C.S.U. 2 Pitesti – C.S.S. Sibiu
Etapa 9 – 19.03.2017
C.S.S. Viitorul Cluj Napoca – C.S. Spike Bucuresti
A.S.B.C. Valbon Arad – C.S.S. Unirea 2 Iasi
C.N. Aurel Vlaicu Bucuresti -L.P.S. – C.S.U. 2 Pitesti
C.S.S. Sibiu – ABC T- PACK PLOIESTI
Etapa 10 – 26.03.2017
C.S. Spike Bucuresti – A.S.B.C. Valbon Arad
L.P.S. – C.S.U. 2 Pitesti – C.S.S. Viitorul Cluj Napoca
C.S.S. Unirea 2 Iasi – C.S.S. Sibiu
ABC T- PACK PLOIESTI – C.N. Aurel Vlaicu Bucuresti
Etapa 11 – 02.04.2017
L.P.S. – C.S.U. 2 Pitesti – C.S. Spike Bucuresti
C.S.S. Sibiu – A.S.B.C. Valbon Arad
C.S.S. Viitorul Cluj Napoca – ABC T- PACK PLOIESTI
C.N. Aurel Vlaicu Bucuresti – C.S.S. Unirea 2 Iasi
Etapa 12 – 09.04.2017
C.S. Spike Bucuresti – C.S.S. Sibiu
ABC T- PACK PLOIESTI -L.P.S. – C.S.U. 2 Pitesti
A.S.B.C. Valbon Arad – C.N. Aurel Vlaicu Bucuresti
C.S.S. Unirea 2 Iasi – C.S.S. Viitorul Cluj Napoca
Etapa 13 – 23.04.2017
ABC T- PACK PLOIESTI – C.S. Spike Bucuresti
C.N. Aurel Vlaicu Bucuresti – C.S.S. Sibiu
L.P.S. – C.S.U. 2 Pitesti – C.S.S. Unirea 2 Iasi
C.S.S. Viitorul Cluj Napoca – A.S.B.C. Valbon Arad
Etapa 14 – 30.04.2017
C.S. Spike Bucuresti – C.N. Aurel Vlaicu Bucuresti
C.S.S. Unirea 2 Iasi – ABC T- PACK PLOIESTI
C.S.S. Sibiu – C.S.S. Viitorul Cluj Napoca
A.S.B.C. Valbon Arad – L.P.S. – C.S.U. 2 Pitest

Faza de recalificare: la incheierea fazei de calificare se va inregistra un numar de 26 echipe. Echipele clasate pe locul 3 si 4 in faza de calificare vor forma 2 grupe a cate 8 echipe, alcatuite in urma rezultatelor din faza anterioara, si vor juca fiecare cu fiecare tur retur. Castigatoarele celor doua grupe de recalificare impreuna cu ocupantele locului 4 din fiecare grupa semifinala vor participa la un turneu de baraj. In urma acestui turneu de baraj, primele doua echipe se califica in Faza Finala a Campionatului National U 16 masculin. 

BASCHET PRAHOVA va prezenta , si in acest sezonul, stiri despre echipele ploiestene din fazele semifinale ale baschetului juvenil.

Tineti aproape, doar pe un singur site veti afla ultimele stiri ale baschetului ploiestean, grupate intr-un singur loc. Acest site este BASCHET PRAHOVA .

U16M: CSS Ploiesti in Grupa Recalificare IV B

In perioada 9 octombrie – 11 decembrie 2016 s-au disputat meciurile din cadrul grupelor Fazei de Calificare a Campionatului National U16 masculin. S-au jucat meciuri in sistemul fiecare cu fiecare tur retur.

Cele 4 echipe care au reprezentat Ploiestiul (C.S.U. PLOIESTI, C.S. SEVLAR PLOIESTI, C.S.S. PLOIESTI, ABC T- PACK PLOIESTI) au fost repartizate in aceeasi grupa, acestora adaugandu-li-se doua echipe „scolare” din Targoviste si Buzau (C.S.S. Targoviste si C.S.S Buzau).

Grupa „ploiesteana” a acestei faze de calificare a atras un numar foarte mare de spectatori pentru o competitie juvenila cu multe intalniri spectaculoase si de un nivel tehnic si tactic ridicat, dar in acelasi timp a starnit foarte multe orgolii si rautati intre oficialii gruparilor ploiestene.

Totodata, ploiesteanul iubitor de baschet a avut ocazia sa vada jucatori foarte talentati si care promit ca, impreuna cu varfurile de la U18 si U20 sa formeze un team 100 % ploiestean care sa ne incante in Liga 1 de baschet masculin sau de ce nu, in Liga Nationala.

In urma rezultatelor din aceasta faza C.S.U. PLOIESTI a reusit sa termine grupa pe locul 2, cu 7 victorii si 3 infrangeri, in timp ce ABC T- PACK PLOIESTI a finalizat pe locul 3 cu 6 victorii si 4 infrangeri. C.S.S. PLOIESTI s-a clasat pe locul 4, cu 4 victorii si 6 infrangeri, iar C.S. SEVLAR PLOIESTI a ocupat pozitia a cincea, cu 2 victorii si 8 infrangeri.

Astfel, in faza semifinala, C.S.U. PLOIESTI va evolua in Grupa Semifinala II A. In Grupele de recalificare vom avea doua reprezentante, ABC T- PACK PLOIESTI in Grupa III B si C.S.S. PLOIESTI in Grupa IV B. C.S. SEVLAR PLOIESTI va juca meciurile Grupei de clasament VII C.

Iata componenta acestor grupe :

Grupa Semifinală II A: BC Slam Bucuresti, LPS Bihorul Oradea, CS U-Mobitelco Cluj Napoca, CS Cuza Sport Brăila, ABC Laguna Bucuresti, ACS MC Ball Mangalia, C.S.U. PLOIESTI, CSS Mediaș

Grupa Recalificari III B: CS Spike București, CN Aurel Vlaicu Bucuresti, ABC T- PACK PLOIESTI, CSS Sibiu, LPS CSU 2 Pitesti, AS BC Valbon Arad, CSS Viitorul Cluj-Napoca, CSS Unirea 2 Iasi

Grupa Recalificare IV B: ACS Baller Otopeni, CSS Bega Timișoara, CS U Mobitelco 2 Cluj Napoca, CSS Phoenix LPS Galați, ACS BC Lions Craiova, CSS Nr 4 București, C.S.S. PLOIESTI, CSM VSK C. Miercurea Ciuc

Grupa Clasificare VII C : CS Phoenix Constanța, C.S. SEVLAR PLOIESTI, CSS Buzau, –

BASCHET PRAHOVA va prezinta programul meciurilor din cadrul Grupei rezalificare IV B – Under 16 masculin (conform programul afisat de Federatia Romana de Baschet) :

U16 Masculin
Grupa IV – B
A.C.S. Baller – Otopeni
C.S.S. Bega Timisoara
C.S. U-Mobitelco 2 Cluj Napoca
C.S. Phoenix – L.P.S. Galati
A.C.S. B.C. Lions Craiova
C.S.S. Nr.4 Bucuresti
 C.S.S. PLOIESTI
C.S.M. VSK C. Miercurea Ciuc

TUR

Etapa 1 – 15.01.2017
C.S.M. VSK C. Miercurea Ciuc – A.C.S. Baller – Otopeni
C.S.S. Bega Timisoara – C.S.S. PLOIESTI
C.S.S. Nr.4 Bucuresti – C.S. U-Mobitelco 2 Cluj Napoca
C.S. Phoenix – L.P.S. Galati – A.C.S. B.C. Lions Craiova
Etapa 2 – 22.01.2017
A.C.S. Baller – Otopeni – C.S.S. PLOIESTI
C.S.M. VSK C. Miercurea Ciuc – C.S.S. Nr.4 Bucuresti
A.C.S. B.C. Lions Craiova – C.S.S. Bega Timisoara
C.S. U-Mobitelco 2 Cluj Napoca – C.S. Phoenix – L.P.S. Galati
Etapa 3 – 29.01.2017
C.S.S. Nr.4 Bucuresti – A.C.S. Baller – Otopeni
C.S.S. PLOIESTI – A.C.S. B.C. Lions Craiova
C.S. Phoenix – L.P.S. Galati – C.S.M. VSK C. Miercurea Ciuc
C.S.S. Bega Timisoara – C.S. U-Mobitelco 2 Cluj Napoca
Etapa 4 – 05.02.2017
A.C.S. Baller – Otopeni – A.C.S. B.C. Lions Craiova
C.S.S. Nr.4 Bucuresti – C.S. Phoenix – L.P.S. Galati
C.S. U-Mobitelco 2 Cluj Napoca – C.S.S. PLOIESTI
C.S.M. VSK C. Miercurea Ciuc – C.S.S. Bega Timisoara
Etapa 5 – 12.02.2017
C.S. Phoenix – L.P.S. Galati – A.C.S. Baller – Otopeni
A.C.S. B.C. Lions Craiova – C.S. U-Mobitelco 2 Cluj Napoca
C.S.S. Bega Timisoara – C.S.S. Nr.4 Bucuresti
C.S.S. PLOIESTI – C.S.M. VSK C. Miercurea Ciuc
Etapa 6 – 19.02.2017
A.C.S. Baller – Otopeni – C.S. U-Mobitelco 2 Cluj Napoca
C.S. Phoenix – L.P.S. Galati – C.S.S. Bega Timisoara
C.S.M. VSK C. Miercurea Ciuc – A.C.S. B.C. Lions Craiova
C.S.S. Nr.4 Bucuresti – C.S.S. PLOIESTI
Etapa 7 – 26.02.2017
C.S.S. Bega Timisoara – A.C.S. Baller – Otopeni
C.S. U-Mobitelco 2 Cluj Napoca – C.S.M. VSK C. Miercurea Ciuc
C.S.S. PLOIESTI – C.S. Phoenix – L.P.S. Galati
A.C.S. B.C. Lions Craiova – C.S.S. Nr.4 Bucuresti

RETUR

Etapa 8 – 12.03.2017
A.C.S. Baller – Otopeni – C.S.M. VSK C. Miercurea Ciuc
C.S.S. PLOIESTI – C.S.S. Bega Timisoara
C.S. U-Mobitelco 2 Cluj Napoca – C.S.S. Nr.4 Bucuresti
A.C.S. B.C. Lions Craiova – C.S. Phoenix – L.P.S. Galati
Etapa 9 – 19.03.2017
C.S.S. PLOIESTI – A.C.S. Baller – Otopeni
C.S.S. Nr.4 Bucuresti -C.S.M. VSK C. Miercurea Ciuc
C.S.S. Bega Timisoara -A.C.S. B.C. Lions Craiova
C.S. Phoenix – L.P.S. Galati – C.S. U-Mobitelco 2 Cluj Napoca
Etapa 10 – 26.03.2017
A.C.S. Baller – Otopeni – C.S.S. Nr.4 Bucuresti
A.C.S. B.C. Lions Craiova – C.S.S. PLOIESTI
C.S.M. VSK C. Miercurea Ciuc – C.S. Phoenix – L.P.S. Galati
C.S. U-Mobitelco 2 Cluj Napoca – C.S.S. Bega Timisoara
Etapa 11 – 02.04.2017
A.C.S. B.C. Lions Craiova – A.C.S. Baller – Otopeni
C.S. Phoenix – L.P.S. Galati – C.S.S. Nr.4 Bucuresti
C.S.S. PLOIESTI – C.S. U-Mobitelco 2 Cluj Napoca
C.S.S. Bega Timisoara – C.S.M. VSK C. Miercurea Ciuc
Etapa 12 – 09.04.2017
A.C.S. Baller – Otopeni – C.S. Phoenix – L.P.S. Galati
C.S. U-Mobitelco 2 Cluj Napoca -A.C.S. B.C. Lions Craiova
C.S.S. Nr.4 Bucuresti – C.S.S. Bega Timisoara
C.S.M. VSK C. Miercurea Ciuc –  C.S.S. PLOIESTI
Etapa 13 – 23.04.2017
C.S. U-Mobitelco 2 Cluj Napoca – A.C.S. Baller – Otopeni
C.S.S. Bega Timisoara – C.S. Phoenix – L.P.S. Galati
A.C.S. B.C. Lions Craiova – C.S.M. VSK C. Miercurea Ciuc
C.S.S. PLOIESTI – C.S.S. Nr.4 Bucuresti
Etapa 14 – 30.04.2017
A.C.S. Baller – Otopeni – C.S.S. Bega Timisoara
C.S.M. VSK C. Miercurea Ciuc – C.S. U-Mobitelco 2 Cluj Napoca
C.S. Phoenix – L.P.S. Galati – C.S.S. PLOIESTI
C.S.S. Nr.4 Bucuresti – A.C.S. B.C. Lions Craiova

Faza de recalificare: la incheierea fazei de calificare se va inregistra un numar de 26 echipe. Echipele clasate pe locul 3 si 4 in faza de calificare vor forma 2 grupe a cate 8 echipe, alcatuite in urma rezultatelor din faza anterioara, si vor juca fiecare cu fiecare tur retur. Castigatoarele celor doua grupe de recalificare impreuna cu ocupantele locului 4 din fiecare grupa semifinala vor participa la un turneu de baraj. In urma acestui turneu de baraj, primele doua echipe se califica in Faza Finala a Campionatului National U 16 masculin.

BASCHET PRAHOVA va prezenta , si in acest sezonul, stiri despre echipele ploiestene din fazele semifinale ale baschetului juvenil.

Tineti aproape, doar pe un singur site veti afla ultimele stiri ale baschetului ploiestean, grupate intr-un singur loc. Acest site este BASCHET PRAHOVA .